«تدوین سند راهبردی- اجرایی ارتقای شرایط اجتماعی- فرهنگی شهرهای جدید؛ پرند، پردیس و هشتگرد»

 | تاریخ ارسال: 1401/4/25 | 
مرکز مطالعات و تحقیقات اجتماعی ایران‌مهر در راستای «تدوین سند راهبردی- اجرایی ارتقای شرایط اجتماعی- فرهنگی شهرهای جدید؛ پرند، پردیس و هشتگرد»؛ برای دقیق‌تر و منسجم‌تر کردن پروژه، فعالیت خود را در دو سطح علمیِ شورای علمی و تیم پژوهشی تقسیم‌بندی کرده است. بر این اساس شورای علمی که مرکب از اساتید دانشگاه در رشته‌های گوناگون است؛ وظیفه‏ی تدوین استراتژی انجام تحقیق و هرچه پالوده‌تر کردن نتایج حاصل از تحقیق را عهده‌دار است. تیم پژوهشی نیز در راستای انجام طرح، مسئولیت جمع‌آوری داده‌هایی از سه شهر مورد پژوهش را در زوایای گوناگون بر عهده گرفته است. آن‌چه تیم پژوهش تا امروز انجام داده عبارت است از: تدوین رویکرد نظری و الگوی تحلیلی طرح، جمع‌آوری تمام داده‌های آماری موجود از این سه شهر، گردآوری تمام کتب، مقالات و پایان‌نامه‌ها پیرامون شهرهای جدید.
تیم پژوهشی داده‌های جمع‌آوری کرده از این سه شهر و رویکرد نظری و الگوی تحلیلی را در اولین جلسه‌ی توام شورای علمی و تیم پژوهشی، به این شورا ارائه کرد. شورا نیز بر اساس داده‌های موجود به ارائه‌ی دیدگاه‌های خود در راستای ادامه‌ی کار و نحوه‌ی انجام بهتر آن پرداخت؛ که صورت جلسه مذکور به شرح زیر می‌باشد:
 
زمان: ۲۷/۱/۹۳   ساعت: ۱۸ تا ۲۲
مکان: مرکز مطالعات و تحقیقات اجتماعی ایران‌مهر
حاضرین جلسه:
شورای علمی: خانم دکتر آروین و آقایان دکتر معیدفر، دکتر حبیبی، دکتر امیری، دکتر کاظمیان، دکتر فاضلی، آقای سالاری، دکتر ابوالحسنی، دکتر سروش و
اعضای تیم پژوهش: آقایان ترابی، خاکی، محامد و خانم‌ها هدایتی و امیرکافی
 
روز چهارشنبه مورخ ۲۷/۱/۹۳ در مرکز مطالعات و تحقیقات اجتماعی ایران‌مهر، جلسه‌ای به منظور اتخاذ تصمیم جهت استراتژی مواجهه با پروژه‌ی " تدوین سند راهبردی- اجرایی ارتقای شرایط اجتماعی- فرهنگی شهرهای جدید" با حضور اعضای شورای علمی و اعضای تیم پژوهشی برگزار گردید. این اولین جلسه‌ی توام شورای علمی و تیم پژوهشی در راستای انجام این پروژه بود. در آغاز، تیم پژوهشی مطالعات آغازین انجام یافته در راستای انجام پروژه را بازگو کرد. مواردی از قبیل:
·۳۰۰ هزار میلیارد تومان در شهرهای جدید خرج شده است.
·هر سه شهر مدیریتی دوگانه دارند که قسمتی در دست شهرداری و قسمت دیگر زیر نظر عمران شهرهای جدید است.
·برای این کار سه فاز مطالعات اسنادی، گردآوری داده و تدوین سند راهبردی  اجرایی در نظر گرفته شده است.
·مستنداتی در حوزه تجارب کشورهای جهان در ایجاد شهرهای جدید مورد مطالعه قرار گرفته است.
·در بعد نظری آن‌چه بدان دست یافته‌ایم، پایداری اجتماعی است.
بعد از بازگویی این موارد، شواری علمی نظریات خود را پیرامون پروژه و کارهای انجام گرفته توسط تیم پژوهشی بیان کرد که کانون بحث‌ها بیشتر حول روش انجام پژوهش و ویژگی‌های یک سند بود. همه بر این قول متفق بودند که باید سراغ میدان رفت و بعد از بدست آمدن داده‌ها و متناسب با آنها روش مواجهه با پروژه را تدوین نمود.CAPTCHA
دفعات مشاهده: 736 بار   |   دفعات چاپ: 53 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


درباره مؤسسه


  • به منظور پاسخ گویی به نیازهای پژوهشی کشور، توسعه و گسترش پژوهش در زمینه ­های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، مدیریتی و حقوقی مرتبط با توسعه در کشور و جامعه ایران «مرکز مطالعات و تحقیقات اجتماعی ایران‌مهر»  با همت جمعی از اعضای هیات علمی کشور و با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۸۲ تاسیس گردید.

اشتراک در خبرنامه

لطفاً نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه در كادر زير وارد كنيد.

آمار سایت

  • كل کاربران ثبت شده: 11 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 9 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 32121 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 403 بازدید

بازنشر اطلاعات

استفاده از مطالب ارایه شده در این پایگاه با ذکر منبع آزاد می باشد.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مرکز مطالعات و تحقیقات اجتماعی ایران مهر می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 All Rights Reserved | The Institute for Social Study and Research Iran Mehr

Designed & Developed by : Yektaweb